Köşe Yazıları
Trend

İlk Motosikletim – Daelim Daystar 250

Hepimizin vardır bir motosiklete merak salma hikayesi; kimimiz arkadaşımızın kimimiz akrabalarımızın motosikletlerini görür, sever ve motosiklete başlama arzusu ile yola çıkarız. Bende durumlar biraz farklı. Çocukken köyde dedemin motosikleti ile şehre gidip dönmesi ve efsane kara javanın egzoz sesi içimde motosiklet sevgisinin temellerini atmıştı. Ancak maaş almaya başlamadan hayal kurmak saçma olurdu.  2010’lu senelerde temiz bir Java bulmak ayrı sorun, ona nasıl bakacağımı bilememek ayrı sorundu. Ama motosiklet alma tutkusu içimi kemirmeye başlamıştı.


Aradan geçen bir kaç sene içerisinde YouTube da “ Altın Elbiseli Adam” isimli bir kanalın “Altınlı Gece” serisinden bir video geldi karşıma! Keyifle izledim ve şuan üzülerek rahmetle andığım, beni motosiklete başlatacak ilham ve enerjiyi veren bir adam ile tanışmıştım; Barkın Bayoğlu … 

Motosiklete başlangıç serüvenim böyle idi. Şimdi gelelim ilk motosikleti alma konusuna! YouTube’da uzun süren video izleme hikayesi sonrası, motosiklet almadan evvel tarzımı seçmeye karar vermem gerektiğini anlamıştım. Farklı tipleri inceledikten ve benim için en mantıklısının scooter olduğuna karar verdikten sonra tarzımı seçmiştim; Chopper/Cruiser!!!


Tarzımız belli olduğuna göre şimdi asıl karar aşamasına geliyorum Marka/Model/Yaş !!! İşte burada bir şeyi daha öğrendim; motosiklete binen herkes motosikletçi değilmiş ve aynı partizanlık gibi motosiklet kullanıcıları arasında da benim motosikletim en iyisi kavgası kıyasıya varmış! 
Konu chopper/cruiser olunca seçenekler aslında benim açımdan pek de fazla değildi! Yaşı fazla olmasın, enjeksiyonlu olsun, düşük cc olsun, ABS mevzusu zaten olmaz da (bilenler bilir Harley Davidson haricinde ABS’li pek chopper/cruiser yok.) en azından disk frenleri olsun derken seçenekler 2’ye düşmüştü; 

 1. Hyosung GV250 
 2. Daelim Daystar 250 

İkisi de Güney Kore üretimi olan bu 2 motorun da taraftarları kendi motosikletlerini savunurken ben kafamda kriterleri belirlemiştim. 

 • Her ikisi de yakın güç ve tork değerlerini taşıyor
 • Daelim tek silindir, Hyosung V Twin çift silindir
 • Her ikisi de Enjeksiyonlu
 • Hyosung 14 litre, Daelim 17 litre yakıt tankına sahip
 • Daelim 165 kg , Hyosung 176 kg
 • Ön frenler; Daelim Çift disk, Hyosung tek disk her ikisi de ABS’siz
 • Arka frenler; Daelim tek disk ABS’siz , Hyosung kampana
 • Bakım ve yedek parça konusunda her iki firma için de pek iyi şeyler söylendiğini duymadım.

Tüm bu kıstasları düşündüğümde;

 1. Hafif olması
 2. Fren sisteminin daha fazla güven vermesi
 3. Yakıt tankının daha büyük oluşu
 4. Görüntüsünü daha fazla beğenmem, sebeplerinden dolayı Daelim Daystar 250’de karar kıldım.

Yaklaşık bir buçuk sene kullandım ve gayet memnun kaldım! 
Gücü tek kişi ve artçılı gayet yeterli, Aksesuar seçeceği bol, frenleri lastik değişimi sonrası(Anlas Capra) mükemmel, yakıt tüketimi maksimum 3.5 litre civarı, uzun yolda belirli bir süre sonra yorucu genel olarak keyifle kullandığım bir motosiklet oldu.


Yaşça eski, karbüratörlü, kampana frenli, bakım geçmişi hakkında pek bir şey bilmediğimiz motorlar ile başlamak bence insanın motosiklet kariyerinin başlamadan bitmesi anlamına geliyor! Kısaca sevdiğim motosikleti aldım ve sizlere de sorunsuz bir başlangıç için yeni teknoloji ile üretilmiş ve sağlam frenleri olan motosikletler öneririm. Sonuç ne olursa olsun size eşlik eden motosikletlerinizi sevmeyi ihmal etmeyin!

Daha Fazla Göster

Motopilot

Makine mühendisi ve helikopter pilotuyum! Şu sıralar yollarda bana Africa Twin eşlik ediyor ancak chopper/cruiser sevdam olduğunuda belirtmeliyim!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu