Köşe Yazıları
Trend

MOTOSİKLET BAKIM SERİSİ

Motosikletim için en iyi yağı nasıl seçerim?

Hikaye Öne Çıkanlar
  • motosiklet yağ çeşitleri
  • motosiklet yağ seçimi
  • motor yağı çeşitleri
  • motosiklet bakımı

Motosiklet kullanıcıları olarak sürekli yollarda olmak isteriz ve yeni rotalar hayal ederiz. Yollarda emniyetli seyahatler yapabilmek için en önemli ihtiyacımız ise marka, model ve cc ayrımı yapmaksızın bakımları iyi yapılmış, kontrolleri düzenli yapılmış motosikletlerdir. Bakım konusunu incelemeye motor yağı ile başlayalım. (Başlamadan iki not ekleyelim; ilk olarak bakım konularını mühendis/tekniker gözüyle değil kullanıcı gözüyle aktaracağım; diğer ve en önemli konu yağ seçimi yaparken mutlaka motosikletinizin kullanıcı el kitabından faydalanın!)

Motor yağı motosikletlerimizin kalbinin sağlıklı çalışması ve güçlü kalmasını sağlayan en önemli etkendir.  Bu sebeple bakım konusu denince akla ilk sıralarda yağ gelir. Motor yağlarını önce etken malzemelerine göre sınıflandırarak başlayalım.

MİNERAL YAĞLAR

Mineral yağlar; ham petrolün işlenmesi sonucu ortaya çıkan yan ürünlerden birisidir. Temel motor yağı olarak kabul edilir ve neredeyse tüm motosiklet üreticileri sıfır kilometre motosikletlerin rodaj döneminde motor bloğunun sağlıklı alışması ve korunması için mineral yağ kullanılması önerilir.

Bu yağların uygun fiyatlı olması bir tercih sebebi olsa da yağ ömrünün kısa olması sebebiyle yağ değişim sürelerine dikkat etmelisiniz.

YARI SENTETİK YAĞLAR

Mineral ve sentetik yağların belirli oranlarla karıştırılması ile elde edilen yarı sentetik yağlar hem mineral yağların hem de sentetik yağların faydalarını bir araya getirerek her ikisinin de özellikleri bir araya toplamıştır.

Düşük hacimli motosiklet sahipleri, çok fazla güç ihtiyacı olmayanlar, yüksek devir çevirmeyen motor blokları veya sadece evden işe sakin bir kullanıcı iseniz yarı sentetik yağlar sizin için en doğru seçim olacaktır.

Günümüzde kullanıcıların çoğu kullanıcı el kitaplarına bakmadan tam sentetik yağlar kullanıyor olsalar da yarı sentetik yağlar çoğu motor bloğu için fazlasıyla yeterli ve tam sentetik yağlara oranla oldukça ekonomiktir.

TAM SENTETİK YAĞLAR

Saf polimerden laboratuvar şartlarında üretilmiş olan tam sentetik yağlar, yüksek devir çevireni, performanslı kullanıma uygun motosikletlere tavsiye edilir.

Bu yağlar uzun ömre sahip oldukları ve üretim amacı olan yüksek kaliteyi ömrünü tamamlayana dek verebilmesi sebebiyle fazlaca tercih edilmektedirler.

Bazı yağ üreticileri ve satıcılar tam sentetik yağların motosikletlerimizin performansını arttıracağını belirtseler de bu konuda söyleyeceğim tek şey motosikleti üreten mühendisin test edip tavsiye ettiği yağı kullanmanız yönünde olacaktır.

Kaynak
genel ve fotoğraflar/tablolar
Daha Fazla Göster

Motopilot

Makine mühendisi ve helikopter pilotuyum! Şu sıralar yollarda bana Africa Twin eşlik ediyor ancak chopper/cruiser sevdam olduğunuda belirtmeliyim!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu