Köşe YazılarıMotosiklet İncelemeleri
Trend

Yamaha XV 950 Bolt

Rüyalara Giren Motosiklet

Motosiklete başlarken kafamda hep bir motosiklet alacağım ve en az 5 sene kullanacağım diye bir düşünce vardı. Tam da bu düşünce ile gittim sıfır kilometre bir Daelim Daystar 250 aldım. Aslına bakarsanız güzel de bir birliktelik yaşıyorduk ancak yollarda veya sosyal mecralarda gördüğümde beni çok heyecanlandıran bir motosiklet vardı; Yamaha XV 950, namıdiğer BOLT!

Kolayca ulaşabileceğiniz teknik verilere girerek zaman kaybetmek yerine direk konuya giriyorum.

Genel görünüş itibarı ile gerçekten kendisine hayran bırakan bir motosiklet.

Üzerine oturduğunuzda klasik cruiser konforunu hissettiriyor. Deri kaplı sele yaz aylarında biraz terleme sorunu yaratsa da konforuna diyecek bir söz yok.

Harley Davidson kullanıcıları ya da test edenler bilirler; motosiklet çalıştığı andan itibaren tatlı bir titreşim vardır. İşte o titreşim bu motosiklette yok! Devri yükselttiğinizde ise sizi rahatsız etmeyen bir titreşim olduğunu belirtmeliyim.

Aynaların konumu gayet güzel. Dirsekler görüntüye engel teşkil etmiyor ancak devir yükseldikçe ufak bir titreşim oluyor ve sürat arttıkça ayna görüntüsü belirsiz bir hal alıyor.

Lastiklere gelmek istemiyorum aslında ama değinmeden geçmeyelim. Hatta lastik konusunu fren performansı ile birlikte irdeleyelim. Michelin marka lastikler ile gelen motosikletin yaklaşık 250 kiloluk ağırlığı, ABS’siz olması ön/arka tek disk ile kombinlenmiş ve bana sorarsanız bu motosikletin frenleri gerçekten çok kötü. Örnek vermek gerekirse 80 km/h hızla ilerlerken ani frenleme yaptığınızda bir noktada tekerler kilitleniyor, o noktada hafif salıp tekrar bıraktığınızda yine kilitlenme oluyor yani planladığınız yerde durmak için uzunca bir süre motosiklete alışmanız gerekiyor. (Lastik değişimi yapılarak belki daha iyi bir sonuç elde edilebilir ancak ben lastik değişimi yapmadım.) Şehir içi hızlarında frenleme yeterli ancak yüksek sürat düşüncesi olanlar ya da şehir haylazları fren olayını bir daha düşünmeliler.

Gelelim yakıt konusuna! Ortalama yakıt tüketimim 5-6 litre civarıydı. Deposunun 12 litre olduğunu düşünürsek basit hesapla 200 km’lik bir menzil sunuyor. Bu bence çok düşük ancak motosikletin yakışıklılığı düşünülünce pek de sorun etmiyorsunuz.

Egzoz sesi konusunda benim düşüncelerim sizleri yanıltabilir. Çünkü benim motosikletimde vance&hines egzoz vardı. Sesini çok sevmeme ve XV için özel üretim olması sebebiyle polis ile sorun yaşamamış olmama rağmen komşulardan şikâyet aldığım zamanlarda oldu tabi!

Aksesuar olarak; motor koruma demiri, ön siperlik (rüzgâr camı), sırt dayama ve az önce bahsi geçen egzoz takılı idi. Aslında çok fazla aksesuar seçeceği bulunan bir motosiklet ancak ben pek fazla oynamayı seven bir adam değilim. Eğer custom niyetiniz var ise kesinlikle en iyi seçeneklerden birisidir.

Geldik güç konusuna! Şöyle söyleyeyim; 250 cc sonrası için çok güçlü ancak korkulacak bir durum söz konusu değil. Bir dost olarak eğitim almadan ya da kendinizi eğitmeden; binip gidilecek bir motosiklet olmadığını söylemeliyim.

Yaklaşık 1 yıl süre ile bana arkadaşlık eden XV 950 genel olarak beni fazlasıyla memnun etti. Ancak fren konusu gerçekten önemli bir konu! Satın almak niyetde iseniz mutlaka bir deneme sürüşü yapmanızı öneririm.

 Ailevi sebepler gereğince yollarımızı erken ayırmış olsak da bir gün yine yollarda chopper/cruiser ile olacağıma inanıyorum. Bakalım bu defa XV mi olacak VMAX mi ?

Daha Fazla Göster

Motopilot

Makine mühendisi ve helikopter pilotuyum! Şu sıralar yollarda bana Africa Twin eşlik ediyor ancak chopper/cruiser sevdam olduğunuda belirtmeliyim!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu