Köşe Yazıları
Trend

MOTOR YAĞI DERECELENDİRME SİSTEMİ

Motosikletim için en iyi yağı nasıl seçerim?

Hikaye Öne Çıkanlar
  • motosiklet yağı derecelendirme sistemi
  • motor yağı
  • motosiklet yağ seçimi

Neredeyse hepimiz, motosikletlerimiz için en iyi motor yağının ne olacağını öğrenmek için Servislere, Ustalara, Tamircilere ve hatta sosyal medyada yer alan bilgilere güveniyoruz. Bir önceki yazımızda üretildiği maddelere göre motor yağlarını açıklamıştık. Şimdi ise aldığımız tüm marka yağların üzerinde yazan 5W40, 10W40, 15W50 gibi rakamların ne anlama geldiğini anlamaya çalışalım.

Motor yağı seçerken, ‘W’ harfinden önceki ve sonraki sayılara dikkat edin. Bu sayılara derece adı verilir. “W” harfi, “Kış”(Winter) anlamına gelir ve “W” harfinin önünde yer alan rakam, söz konusu yağ için kalitesini koruyabileceği ve en düşük performans göstereceği sıcaklığı temsil eder (NOT: Sıcaklık, motorun sıcaklığı değil dış hava sıcaklıklarını ifade eder).

SAE derecelendirme sistemini kullanarak motor yağlarına kısa bir bakış için aşağıdaki tabloya göz atın.

Örnek olarak 10W40 derecesini kullanalım. 10 sayısı, yağın viskozitesini koruyacağı en düşük sıcaklık noktasını temsil eder. Bu sınıf için en düşük çalışma sıcaklığı genellikle -25 ° C’dir. Dış sıcaklığın 10 ° C daha düşük olduğu bir yerde iseniz, motor çalıştırıldığında veya çalışırken yeterli yağlama sağlayacak kadar akışkan olmayacaktır.

Bu nedenle, “W” yazısının önündeki sayı yani dış hava sıcaklığı ne kadar düşük seçilirse düşük sıcaklıklarda yağ formunu ve viskozitesini o kadar iyi koruyacaktır. Ülkemiz genel iklimi gereği kuzey ülkelerine kıyasla daha yüksek olduğu için Doğu Anadolu Bölgesi haricinde pek fazla düşük derecelerde yağlar tercih edilmiyor.

Şimdi, ‘W’ harfinden sonra gelen 40 sayısını inceleyelim! Bu rakam yağ performansının ne kadar yüksek sıcaklıklara uygun olduğunu temsil eder. Ancak konu yüksek sıcaklık derecesi olduğunda yüksek motor devir aralığında çalışma, motor soğutma sistemi ve çevresel faktörler gibi değişkenleri de hesaba katmak gerekir. Yani 40, yağın şeklini ve viskozitesini 40 ° C civarı dış hava sıcaklıklarda koruyabileceği anlamına gelir.

Eğer dış hava sıcaklığı seçilen sıcaklık değerini aşarsa ne olur?

Yağ incelmeye ve viskozitesini kaybetmeye başlar. Bu olduğunda, yağ parçalanmaya başlar ve motora yeterli yağlama sağlamaz. Ülkemizdeki ortalama sıcaklıklar genellikle 28-30 ° C olduğu için birçok üretici Türkiye’de 10W40 ve buna yakın derecelerdeki yağları kullanmanızı tavsiye edecektir.

Motor yağları söz konusu olduğunda, farklı üreticilerin çeşitli iddialarla birlikte gelen çoklu katkı maddeleri kullanan farklı formülasyonları vardır. Sadece basit düşünmeniz ve konunun temel taşlarını anlamanız yeterli olacaktır. Bu temel kriterleri bilmek size gönül rahatlığı, mutlu bir cüzdan ve sağlam motosikletler verecektir. Hepinize emniyetli sürüşler keyifli yollar dilerim.

Kaynak
genel ve fotoğraflar/tablolar
Daha Fazla Göster

Motopilot

Makine mühendisi ve helikopter pilotuyum! Şu sıralar yollarda bana Africa Twin eşlik ediyor ancak chopper/cruiser sevdam olduğunuda belirtmeliyim!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu